Příběh Good Tea začíná v roce 1996, kdy jsem se jako čerstvý milovník čaje začal během svých cest do Asie seznamovat s prodejci a výrobci, kteří mi umožnili nakouknout do zákulisí a zažehli tak mou vášeň pro čaj. Díky měsícům a rokům stráveným především v Hongkongu a Číně se z obchodních kontaktů postupem doby stali přátelé a rodinní přátelé a veškerý současný obchod s čajem je tak založený na vzájemné důvěře a dlouholetých vztazích. Mou největší odměnou nejsou obchodní úspěchy, ale přátelství lidí jako je Wingchi Ip, bratři Chenovi z Ying Kee Tea House, Lily Yu a mnoho dalších.

Čaje do Evropy jsem začal dovážet v roce 2001 a po pár letech jsem v roce 2006 založil firmu Good Tea, s.r.o. s cílem nabídnout ty nejlepší dostupné čaje nejdříve přátelům, později všem zájemcům v Čechách a na Slovensku. Zcela jsem opustil IT oblast, které jsem se do té doby věnoval a začal se věnovat pouze čaji.

O dvacet let později se mise Good Tea nijak neodchýlila od původní myšlenky přinášet zákazníkům čaje s tím nejlepším poměrem mezi cenou a kvalitou. Někteří zákazníci jsou s námi od samého začátku, toho si opravdu vážím. Nikdy jsem příliš nedbal na reklamu, dobrá pověst našich čajů se vždy šířila organicky od člověka k člověku. Mezi zákazníky Good Tea se postupně přidávali lidé z celé Evropy a stále přibývají. Skutečnost, že se k nám zákazníci pro čaje vracejí vnímám jako signál, že jsme se vydali správnou cestou.

Zákazníkům nabízíme poměrně široké spektrum čajů od velmi dostupných až po velmi vzácné. Mimo domácnosti se snažíme povýšit čajový servis i v kvalitní gastronomii. Přímým dovozem jsme schopni sdílet naše vynikající čaje s minimálními přirážkami. Čaje máme v dostatečném množství skladem v Praze, stárnoucí čaje vozíme z našeho skladu v Hongkongu několikrát za rok. Přikládáme velký význam správnému stárnutí všech archivních čajů, je to jedna z našich klíčových oblastí.

Kdykoliv je to jen trochu možné, nakupujeme přímo od pěstitelů čaje, nejen na podporu tradičního zemědělství, ale také proto, že jejich čaje jednoduše chutnají lépe. Milujeme malovýrobu, divoké čaje a producenty, kteří vyrábějí podle desítky až stovky let starých receptur. Díky přátelům v čajovém světě v Číně, Hongkongu i dalších místech máme přístup k čajům vyráběných pro místní komunity, které nikdy nebyly zamýšleny pro export. Kvalita vždy odpovídá ceně, nejsme příznivci předražování čajů, naopak oceňujeme, když se dobrý čaj dostane k co nejvíce lidem.

Ochutnejte a posuďte sami, jinak se ani čaj nakupovat nedá…

Radoslav Polášek
zakladatel Good Tea

Jaký je vlastně příběh čaje?

Jaký je vlastně příběh čaje?

Není sporu o tom, že čaj pochází z Číny, ale příběh o jeho původu --- nebo alespoň příběh, který číňané rádi vyprávějí --- je o hodně zajímavější. A proč ne? Nápoj takto prominentní si bezpochyby zaslouží nadživotní příběh. Podle lidových pověstí byl čaj objeven před několika tisíci lety mudrcem jménem Shennong (神農 Shen Nong), který nejen vynalézal nejrůznější užitečné až bláznivé věci pro svůj lid (jako zemědělské vybavení a čínský kalendář), ale byl také otcem tradiční čínské medicíny. Shennong byl nebo nebyl skutečnou postavou v historii, ale neuškodí věřit v jeho existenci --- ne-li dokonce v jeho téměř nadpřirozené schopnosti...


Čaj nebyl vždy brán vážně

Čaj nebyl vždy brán vážně

V raných dobách se čaj připravoval mícháním čajových lístků s přísadami jako je cibule, datle nebo zázvor. Byl konzumován především pro jeho evidentní zdravotní přínos spíše než pro jakýkoliv požitek. Teprve za dynastie Tang (618-907 n. l.) se konzumace čaje stala sofistikovanější a bylo vyvinuto specializované čajové nádobí pro preciznější přípravu. V dynastii Song (960-1279 n. l.) se standardy přípravy a pití čaje nadále vyvíjely a zdokonalovaly, čímž připravily půdu pro moderní čajovou kulturu.


Nápoj, který změnil svět

Nápoj, který změnil svět

Není to tak dávno, co byl čaj pro svět takovou posedlostí, že ve skutečnosti vedl k válkám tvořícím dějiny. Boston Tea Party - masivní protest amerických kolonistů proti zákonu britské vlády z roku 1773 o čaji. Zákon uvalil vysokou daň na čaje zasílané z Británie do míst tehdy známých jako Americké kolonie, a lidé byli více než pobouřeni. Demonstranti nastoupili na obchodní lodě v bostonském přístavu a házeli stovky beden s čajem do oceánu. V té době to byl čaj za hodně peněz a britský parlament reagoval přijetím ještě trestuhodnějších zákonů. Američtí kolonisté odpověděli ještě dalšími protesty, které nakonec vedly k Americké revoluci v roce 1775. A všichni víme, jak to skončilo. Bez nadsázky lze tedy říci, že čaj částečně stál u zrodu Spojených států amerických!

Jak dokonale připravit čaj?

Jak dokonale připravit čaj?

Co je perfektní pro jednoho, nemusí být pro druhého. Čaj bychom měli připravovat tak, aby chutnal především nám. Naše spokojenost se přenese i na druhé. Ochutnávání čaje ovlivňuje celá řada faktorů. Mezi ně patří samozřejmě kvalita čaje samotného, kvalita použité vody, materiál i tvar nádobí, způsob přípravy, ale také např. okolní teplota a vlhkost, prostředí, jídlo před ochutnávkou a v neposlední řadě i naše nálada.

Pojďme se ale více zamyslet nad přípravou čaje...