Yiwu 易武 je jedna ze Šesti čajových hor (Liu Da Cha Shan 六大茶山) v Yunnanu vyhlášených pro své staré čajové stromy. Nachází se v okrese Mengla 勐腊县 z Xishuangbanna. Je to jedna z mála čínských čajových lokalit v tropickém pásmu. V Yiwu je poměrně dost vesnic, kde se vyrábí čaj Puer. Mezi jinými jsou to Ma Hei, Luo Shui Dong, Ding Jia Zhai, Wan Gong, Man Xiu, Tong Qing He a Gua Feng Zhai. Hlavními obyvateli vesnice Gua Feng Zhai 易武刮风寨 jsou lidé menšinové skupiny Yao v počtu asi 750 lidí. Vesnice se proslavila svým čajem s komplexní silnou chutí divokých čajovníků, rychlou proměnou chuti a sladkou delikátní dochutí.

Yiwu je horské město v okrese Mengla. V Yiwu je zachováno mnoho deštných pralesů. Vesnice Guafengzhai zabírá pouze 2,74 kilometrů čtverečních, nadmořská výška je přibližně 1200 m, průměrná roční teplota je 17 ℃, roční srážky jsou 2100 mm. Staré čajové stromy se rozprostírají v pralese o rozloze 50 kilometrů čtverečních. Vynikající přírodní podmínky a ekologické prostředí poskytly ty nejlepší podmínky pro růst těchto čajovníků.

Pod názvem Yiwu nemusí být míněno pouze centrální město (s čaji odtud často označované jako „opravdu z hor“ Yiwu Zhengshan 易武正山 ), ale může velmi často zeširoka odkazovat na Šest velkých čajových hor, někdy označované jako "větší Yiwu 易武地区". Tyto hory zahrnují Youle, Manzhuan, Mangzhi, Yibang, Yiwu a Gedeng a všechny leží východně od řeky Lancang v prefektuře Xishuangbanna. Panuje shoda v tom, že čaje z většího Yiwu chutnají jemněji a komplexněji, mají výraznou vůni a s věkem dosahují skutečně pozoruhodné sladké chuti.

Protože jsou čajovníky v pralese zastíněny jinými stromy, dostávají méně slunečního světla a rostou pomaleji, výsledkem čehož jsou vysoce kvalitní čajové lístky s hutnou komplexní vysokohorskou chutí, delikátní hořkostí a rychlou proměnou chuti v ústech. O ty nejstarší čajovníky v Guafengzhai se v podstatě nikdo nestará, takže je můžeme považovat za divoké. Guafengzhai se nachází na hranici s Laosem a je obklopena převážně panenskými lesy, ekologie je zde velmi dobře chráněna. Čajovníky se většinou mísí v pralesích, takže výnos je nízký, ale kvalita nejlepší. Silnice jsou odlehlé a těžko se dají rozvíjet. Lokalita je v současnosti považována za nedotčenou čajovou krajinu. Po dlouhou dobu bylo toto místo izolovaným rájem. Protože je daleko od moderní společnosti a panují zde relativně primitivní životní podmínky, ekologické prostředí je udržováno v tom nejlepším stavu a vegetace je mimořádně bujná. Čajové stromy sdílejí symbiotické vztahy s mnoha jinými starými stromy a ve výškách rostoucími rostlinami. Čajové lístky mají primitivní horskou a divokou chuť a kvalita čaje je nad všechna očekávání. To je jeden z důvodů, proč se stal čaj z Guafengzhai v posledních letech na trhu tak populární.

Staré stromy jsou součástí lesa a jsou označeny a pojmenovány, vlastnictví celého lesa patří státu. Čajovníky ve státních lesích Guafengzhai rostou společně s dalšími prastarými stromy v pralesích a zachovávají si svůj přirozený růst. Pralesy obsahují širokou škálu stromů, které přirozeně vytvářejí dobré ekologické prostředí. Celá oblast Guafengzhai je chráněná oblast.

Prastaré čajovníky z Guafengzhai lze považovat za to nejlepší v čajové oblasti Yiwu. Jak je známo, čaje z Yiwu jsou voňavé a jemné, což je podtrženo čajem z Guafengzhai, kte je více ženský a je to vůbec nejlepší čaj v celé oblasti Jiangnei. Říká se, že elegance a kouzlo každého nálevu čaje z Guafengzhai dokáže milovníky čaje doslava omámit. Pokud jej necháme stárnout, dostává čaj další rozměr a dává milovníkům čaje šanci pochopit, proč má čaj Guafengzhai pověst "krále stárnutí".

Obdivovatelé starých stromů, kteří navštívili Guafengzhai, si zdejší ekologické prostředí v podstatě podmanilo. Půda je extrémně bohatá na minerály a voda v řekách a potocích je doslova sladká. Je často přirovnávána k originální vodě "Evian" ve Francii.

Přírodní prostředí určuje přirozenou atraktivní chuť čajů ze starých stromů. Důvodem, proč Guafengzhai v řadě kritérií často "poráží" Laobanzhang, je prostředí čajovníků. Prastaré stromy v Guafengzhai jsou přirozenou součástí pralesa. Staré stromy jsou 25 kilometrů daleko od nejbližšího místa, kde žijí lidé, a lidské škody jsou tak téměř nulové.

Ve srovnání s ostatními vesnicemi v Yiwu se čaj z Guafengzhai vyznačuje tmavými, dlouhými a tlustými listy, světlejším a průzračně čirým nálevem sladké chuti. Jak se s oblibou říká, laici pijí pro dochuť, odborníci recitují báseň z hor. Kouzlo kolem čaje Guafengzhai spočívá v celkovém pocitu: když ochutnáte, ucítíte surovost a rozlehlost divokého pralesa, ale zároveň hebkost a jemnost hedvábí. Celé tělo je lehké a mysl je jasná a přítomná. U takového čaje první doušek zaujme, ale již při druhém nikdy nezapomenete na jeho chuť ve svých ústech a na vděk ve vašem srdci.

Chutná sladce a jemně a osvěžující nálev působí jako noc v polovině května. Než se teplo rozplyne, pozvolna přichází jemný vánek z jihu, díky kterému se budete cítit svěží a v pohodě. Jemné vodní linie jsou jako nekonečný proud horské pramenité vody, chladné a sladké. Vůně medu se line z hustých květů a listů, šíří se od okamžiku nalití vody do šálku a vůně zůstává i po vychladnutí nálevu. Vůně se s novými nálevy postupně mění, je stále voňavější a silnější. Hluboké kouzlo hor a náhlý výbuch květinové vůně vás vtáhnou do dalekého deštného pralesa, tápajícího po stopách, které tu zbyly z dávných dob, a čekajících na znovuzrození velkoleposti. Čajové aroma se šíří celým tělem, plyne hladce a osvěživě a odráží svěží pocit vašeho prvního usrknutí.