Není to tak dávno, co byl čaj pro svět takovou posedlostí, že ve skutečnosti vedl k válkám tvořícím dějiny.

Boston Tea Party - masivní protest amerických kolonistů proti zákonu britské vlády z roku 1773 o čaji. Zákon uvalil vysokou daň na čaje zasílané z Británie do míst tehdy známých jako Americké kolonie, a lidé byli více než pobouřeni. Demonstranti nastoupili na obchodní lodě v bostonském přístavu a házeli stovky beden s čajem do oceánu.

V té době to byl čaj za hodně peněz a britský parlament reagoval přijetím ještě trestuhodnějších zákonů. Američtí kolonisté odpověděli ještě dalšími protesty, které nakonec vedly k Americké revoluci v roce 1775. A všichni víme, jak to skončilo. Bez nadsázky lze tedy říci, že čaj částečně stál u zrodu Spojených států amerických!

Poptávka po čaji v Británii také vedla k opiovým válkám v Číně, které jsou považovány za výchozí bod moderní čínské historie. V 18. století britové milovali čínské čaje, hedvábí a porcelán. Na druhé straně Číňané nechtěli od Britů nic jiného než stříbro - - a pro Brity nastal obchodní deficit.

Britská Východoindická společnost, která se snažila čelit této nerovnováze, našla konečné řešení: pašování opia do Číny. Vysoce návyková droga zajistila v zemi stále rostoucí poptávku - Číňané ji kupovali za stříbro. Vzhledem k tomu, že nelegální narkotika začala postupně ochromovat velké procento populace, dostal čínský místokrál Lin Zexu v roce 1839 za úkol zastavit obchod s opiem. Po neúspěšné výzvě ke královně Viktorii se Lin uchýlil ke konfiskaci desítek tisíc beden plných opia v Kantonu (dnešní Guangzhou), jediném obchodním centru dostupném cizincům v té době.

Britové následně zasáhli a vyslali malou námořní armádu k ofenzívě v Kantonu, čímž odstartovali první ze dvou opiových válek. Pro Británii to bylo snadné vítězství, které donutilo Čínu podepsat Nankingskou smlouvu, která následně otevřela světu pět čínských přístavů a postoupila části území Hongkongu Britskému impériu.

Hongkong byl vrácen Číně v roce 1997, ale až do roku 2047 zůstává zvláštní administrativní oblastí s vlastním souborem zákonů. Jedinečná kultura Hongkongu, drasticky odlišná od pevninské Číny, je v nemalé míře způsobena jedinečnou historií britské kolonie. A za to můžeme poděkovat čaji.

Zdroj: Tea is for Everyone: Making Chinese Tea Accessible (ISBN 9887756016)